Οι δράσεις μας
Ο CEO της Tράπεζας Πειραιώς Χρήστος Μεγάλου στο virtual event του Economist
![](/~/media/Blog/Images/Etairika/ceo-1903x750px_post_blog.jpg?h=750&la=el&w=1903)
10 Ιουνίου 2020 | 5'
Για το «εμβόλιο» που χρειάζεται η οικονομία της ευρωζώνης μετά την πανδημία συζήτησαν στο πλαίσιο του Virtual Event του Economist, ο CEO της Tράπεζας Πειραιώς Χρήστος Μεγάλου και ο υπουργός Οικονομικών Χρήστος Σταϊκούρας από ελληνικής πλευράς, με τους Mario Centeno, Πρόεδρο του Eurogroup και Valdis Dombrovskis, Εκτελεστικό Αντιπρόεδρο της Κομισιόν.
Η συζήτηση με θέμα "Eurozone΄s Quest for a Coronavirus ‘Vaccine΄ είχε ως επίκεντρο την Ελλάδα και παράλληλα αναπτύχθηκαν θέματα όπως το «καλό» και το «κακό» σενάριο για τις oικονομίες της Ευρώπης, η συνεργασία και αλληλεγγύη στην ευρωζώνη, η επίπτωση στις τράπεζες και τα μη εξυπηρετούμενα δάνεια από το οικονομικό πλήγμα που προκάλεσε ο κορονωϊός.